Historie 5M

Vše začalo roku 1991 , kdy táta (Jiří Beran st.) s kamarády Honzou Tůmou a Karlem Křemenem založili šermířský klub SC Praha (tehdy pod názvem Second Praha). S novým šermířským klubem, který měl vyhrazené večerní tréninkové prostory v tělocvičně školy Tupolevova v Praze Letňanech, začala samozřejmě i poptávka po šermířském vybavení. Proto táta s Honzou Tůmou založili firmu 5M spol. s.r.o. a začali úzce spolupracovat s německou firmou Allstar, kterou zastupujeme v ČR do dnešního dne a je pro nás řekněme více než rodinný obchodní partner. Již na začátku celé firmy se nejen dovážel šermířský materiál z Německa, Ruska nebo Ukrajiny, ale začala také vlastní produkce. K některým produktům, na které si možné hodně lidí vzpomene byly tašky 5M, číšky podkolenky, el. šňůry, rukavice z pravé kůže apod. V této době začal pomalu fungovat také kamenný obchod v Mánesově ulici na Pražských Vinohradech. Po další léta se o firmu staral nejen táta a Honza, ale přes jejich další pracovní vytížení pracovali v "5Mku" také Jarda Kail a paní Vojtíšková, jako účetní. 

Po mnoha letech přišel hlavní zlom výstavbou moderní šermířské haly v pražských Letňanech, na které měl veliký podíl právě táta, že se celá věc pomohla zrealizovat a náš oddíl SC Praha se dostal do vlastních prostor, kde do dnešních dnů může ve špičkových podmínkách trénovat 24 hodin denně. V hale , jejíž dnešní název je BB Arena si našlo místo i prodejna naší firmy 5M, která se sem kompletně přesunula a může takřka šermířům přímo z planše posloužit.

Od roku 2008 vstoupil do firmy Jiří Beran ml. a výhradně se začal věnovat celé firmě takřka sám, v posledních letech do týmu přibyl Pavel , který se stará převážně o eshop a Ester , která má na starosti prodejnu.  

Nyní připravujeme oživení naší značky produkty výhradně vyráběnými v ČR jako jsou šermířské tašky na kolečkách, certifikované dresy apod. 

Šerm nás baví a naším motorem je spokojený zákazník a nové produkty z vlastní produkce. 

Věřím že se máte nejen nyní ale i v budoucnu na co těšit. 

Jiří Beran ml. a tým 5MFENCING.COM